تفاوت پمپ محیطی و بشقابی

تفاوت پمپ محیطی و بشقابی

پمپ محیطی و بشقابی هر دو از رایج ترین پمپ های خانگی به منظور افزایش فشار آب هستند. برای انتخاب هر کدام، بهتر است با تفاوت پمپ محیطی و بشقابی آشنا شوید و بدانید کدام برای چه هدفی طراحی شده است. از مهم ترین تفاوت این دو می توان به طراحی پروانه و نوع انتقال سیالات اشاره کرد. حال برای آشنایی بیشتر در مورد ویژگی های پمپ بشقابی و محیطی در این مطلب ما را همراهی کنید.

پمپ آب محیطی چیست؟ ویژگی های آن

قبل از بررسی تفاوت پمپ آب محیطی و بشقابی، آشنایی مختصر با ویژگی های هر یک توصیه می شود. پمپ های محیطی یا همان توربینی، در دبی های پایین به راحتی قابل استفاده هستند و بسیار شبیه مدل بشقابی طراحی می شوند. این پمپ دارای دو پروانه است که پره های زیادی روی آن قرار دارد. هنگام ورود آب از دهانه مکش به داخل پره ها، چرخش پی در پی باعث افزایش سرعت آب یا سیال می شود. بدین شکل، با سرعت بالا از دهانه پمپ به بیرون منتقل خواهد شد.

پمپ آب بشقابی چیست؟ ویژگی های آن

پمپ بشقابی برای افزایش فشار طبقات پیشنهاد می شود و از مدل پمپ های سانتریفیوژی است. چراکه برپایه نیروی گریز از مرکز طراحی شده و نصب آن موجب افزایش فشار سیالات می شود. این محصول به دلیل نصب راحت و نگهداری بدون دردسر، مورد انتخاب خیلی ها است و بسیاری از مشتریان برای خرید آن استقبال می کنند. از مدل پمپ جابجایی مثبت برای خانه های داری افت فشار استفاده می کنند. این محصول زمانی کاربرد دارد که عمق آب کم و نیاز است دبی بیشتری تولید شود.

نحوه عملکرد پمپ بشقابی بدین گونه است که با حرکت پروانه ها، انتقال آب صورت می گیرد. این موضوع باعث تفاوت پمپ آب محیطی و بشقابی شده است. انرژی چرخشی این پمپ با استفاده از روتور و استاتور تامین می شود. هنگام ورود آب به داخل دستگاه، درگیر چرخش پروانه ها شده و سرعت زیاد پروانه ها تحت نیروی گریز از مرکز، آب را با سرعت بیشتر به بیرون منتقل می کند.

تفاوت پمپ آب محیطی و بشقابی در چیست؟

هر دو جز محبوب ترین پمپ های موجود در بازار هستند که طراحی شبیه به هم دارند، اما از نظر برخی موضوعات و کاربردها با یکدیگر فرق می کنند.

تفاوت در طراحی؛ نوع پروانه

اولین تفاوت پمپ بشقابی و محیطی در نوع ساختار پروانه ها است. بعد از ورود سیال در پمپ های بشقابی، حرکت منحنی پروانه ها شروع می شود. در مدل های محیطی، سیال قبل از خروج، بین پروانه و کانال حضور دارد. بدین ترتیب فشار بیشتری در مدل های محیطی ایجاد می شود و زمانی که دبی کمتر است، پمپ های محیطی انتخاب بهتری هستند.

تفاوت میزان مکش

مدل های بشقابی مکش مثبت کمتری نسبت به پمپ های محیطی دارند. در مواقعی که مکش مثبت بسیار مهم شناخته می شود، بهتر است مدل های محیطی را انتخاب کنید.

تفاوت در فشار و دبی:

از دیگر تفاوت پمپ محیطی و بشقابی می توان به میزان فشار و دبی اشاره کرد. مدل های محیطی برای فشارهای بالا و دبی های پایین طراحی شده اند. به همین دلیل، مورد انتخاب بسیاری از خانواده هاست. اما اگر برای انتقال آب، روی فشار تمرکز ندارید و تنها می خواهید دبی آب افزایش یابد، خرید پمپ های بشقابی انتخاب خوبی است.

تفاوت عملکرد در شرایط خشک:

در شرایط خشک هر کدام از مدل ها چه عملکردی دارند. زمانی که منبع آب تمام می شود یا چاه دیگر توانایی تامین سیال را ندارد، پمپ های بدون تکنولوژی پر کردن مایع، دچار سوختن سیم پیچ و دیگر مشکلات می شوند. مدل های محیطی دارای ویژگی مهمی هستند و آن هم پر شدن مایع درون محفظه چرخش است. به محیط خشک شدن محیط، مایع درون محفظه قرار می گیرد و از آسیب دیدگی پمپ جلوگیری می شود.

تفاوت در انتقال ناخالصی ها:

اگر در جریان آب مقداری گاز و هوا وجود داشته باشد، پمپ محیطی آن را به خوبی انتقال می دهد. اما پمپ های بشقابی قادر به انتقال ناخالصی ها نخواهند بود. اگر آب با مقدار کمی گاز و هوا ترکیب است، بهترین انتخاب پمپ های محیطی است. در غیر اینصورت، پمپ به درستی کار نمی کند و احتمال بروز مشکلات فنی و خوردگی افزایش می یابد.

از دیگر مزایای پمپ های محیطی کنترل شیب خطی است، بدون این که نرخ دبی آب کاهش یابد. در حالیکه پمپ های بشقابی چنین قابلیتی ندارند.

تفاوت در میزان هد مکش مثبت:

پمپ های محیطی در مقایسه با مدل های بشقابی دارای هد مکش کمتری هستند.

شباهت پمپ محیطی و بشقابی

 با توجه به تفاوت پمپ محیطی و بشقابی، خوب است با ویژگی های مشترک آن ها نیز آشنا شوید. هر دو جز یک گروه از پمپ های آبرسان قرار می گیرند و شباهت زیادی با یکدیگر دارند. در موارد زیر با مهم ترین ویژگی های یکسان این دو پمپ آشنا می شوید:

  • هر دو برای پمپاژ آب تمیز مناسب هستند.
  • به منظور پمپاژ و افزایش فشار آب استفاده می شوند.
  • عملکرد مشابه به حالت سانتریفیوژی دارند.
  • شرایط نصب آن ها یکسان است.
  • ساختمان و اجزای داخلی آن ها یکی است.

کلام آخر

تفاوت پمپ محیطی و بشقابی به نوع پروانه، میزان انتقال جریان، میزان دبی و هد خلاصه می شود. هر دو مدل برای انتقال سیالات استفاده می شوند و برای نصب در محیط های مسکونی و غیره مناسب هستند. برای انتخاب مدل نهایی از میان این دو می توانید از مشاورین فروش کمک بگیرید.

کلید اتوماتیک پمپ آب
قیمت مخزن پمپ آب خانگی
قیمت پمپ آب
تعمیر ست کنترل پمپ آب
اتوماتیک پمپ آب پنتاکس

دیدگاهتان را بنویسید